Megjelent a tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás, mely közel 37 milliárd forintos keretösszeggel támogatja az állattartás fejlesztését. A pályázat célja, hogy a gazdálkodók teljesíteni tudják az állatok javát szolgáló szigorú higiéniai és takarmányozási előírásokat. A támogatás Magyarország egész területén megvalósulhat azzal a feltétellel, hogy a támogatott állatokat Magyarország területén kell tartani. A támogatás Állat Egység alapon kerül kifizetésre.
A Széchenyi 2020 keretében megjelent szerdán az „A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás” című VP3-14.1.1.-16 kódszámú felhívás.
Lássuk a pályázat részleteit!
- A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 36,53 milliárd Ft.
- A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 650 db.
- A támogatási kérelmek benyújtására 2016. május 1. és 2016. május 31. között, illetve 2017. május 1. és 2017. május 31. között van lehetőség.
- Az állattartónak a természetes körülmények biztosítására vonatkozó kötelezettségek szerinti területek vonatkozásában SAPS támogatással kell rendelkeznie. Ha a kérelmezett területnagyság és a SAPS támogatott terület szerinti területnagyság eltér, a kisebbet kell figyelembe venni.
- A támogatást igénylő köteles a teljes támogatási időszak alatt legalább a támogatói okiratban jóváhagyott állatlétszám tartására.
- A támogatást igénylő a kötelezettségeit kizárólag a támogatásra való jogosultsággal együtt ruházhatja át.
- Kötelezettségátadásra a támogatási időszak alatt egyszer kerülhet sor. Kötelezettségátadásra a támogatási időszak első gazdálkodási évére vonatkozóan nincs lehetőség.
- A jogosultsági feltételek, a kötelezettségvállalási előírások teljesítését az MVH évente jogosult ellenőrizni. Az MVH az ellenőrzésbe külön megállapodás alapján a Nemzeti Élelmiszerláncbiztonsági Hivatalt (a továbbiakban: NÉBIH) bevonhatja.
- A műszaki, szakmai tartalom csökkenése esetén az elszámolható költség és a támogatás összege arányosan csökkentésre kerül az érintett tulajdonságtól vagy képességtől való elmaradás arányában.
- A kötelezettségvállalási időszak kezdete 2016. május 1., a 2017-ben támogatási kérelmet beadók esetén 2017. május 1.
- A projekt fizikai befejezésére a projekt megkezdését követően 60 hónap áll rendelkezésre.
- A projektek 2016. május 1. és 2021. április 30., a 2017-ben támogatási kérelmet beadók esetén 2017. május 1. és 2022. április 30. között valósulnak meg.
- Az 5 éves kötelezettségvállalási időszak kifizetései évente valósíthatóak meg, jogvesztő határidővel.
- A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás Magyarország egész területén megvalósulhat azzal, hogy a támogatott állatokat Magyarország területén kell tartani (kivéve kiállítás, verseny).
- Kérelmet nyújthat be az, az aktív mezőgazdasági termelő, aki a nyilvántartási rendszerekben az állatok tartójaként bejegyzett állattartóként szerepel, hatósági állatorvos által ellenjegyzett nyilatkozattal rendelkezik arról, hogy tenyészetei maradéktalanul megfelelnek a hatályban lévő állatjóléti előírásoknak. Családi gazdálkodás estében támogatási kérelem benyújtására a családi gazdaság vezetője azon állatok vonatkozásában jogosult, amelyek tenyészetének állattartójaként a TIR-ben az Eljárási törvény szerinti ügyfél-azonosítójával szerepel.
- A felsőfokú vagy középfokú agrárvégzettség után a meghatározott többletpont természetes személyeknek és gazdasági társaságoknak kerül beszámításra.
- Többletpont kerül megállapításra, amennyiben a támogatást igénylő legkésőbb a kötelezettségvállalás kezdetétől ökológiai gazdálkodást folytat.