Folytatódik az ÉPÍTŐ-5 nevű támogatási program, amelynek keretében építőipari mikro-, kis- és középvállalkozások pályázhatnak technológiai korszerűsítésére és hatékonyságuk növelésére.
Az „Az építőipari ágazat technológiai korszerűsítésére, hatékonyságának növelésére irányuló” 2021/1. számú támogatási programot (ÉPÍTŐ-5.2021.5.) hirdetnek meg 2021. február 15-i kezdettel, melyhez 10.429.567.827 forintos forrás áll rendelkezésre.
A kormány célkitűzése az építőipari ágazat fenntartható, modern technológián alapuló fejlődésének támogatása annak érdekében, hogy a hazai ipar meghatározó ágazata eleget tudjon tenni a növekvő volumenű megrendelői igényeknek.
A hazai kis- és középvállalkozások, továbbá 1-9 fő létszámú, főtevékenységként tervezési, egyéb mérnöki tevékenységet ellátó mikrovállalkozások versenyképesség-növekedését segíti, ha megfelelő forrásokkal rendelkeznek modern technológiák alkalmazásához, olyan eszközök beszerzéséhez, amelyekkel munkafolyamataik egyszerűsíthetőek, a termelési kapacitásaik pedig növelhetőek. Gyorsabb, jobban tervezhető építőipari kivitelezés az elvárás, amely egyértelműen hozzájárulhat a hatékony munkavégzéshez. A technológiai korszerűsítés támogatása az ágazat kapacitáshiányát is részben ellensúlyozni tudja, gyakorlatilag a munkaerő-kiváltás lehetőségét teremti meg. A támogatott beruházásnak olyan fejlesztést kell eredményeznie, amelyre tényleges piaci igény mutatkozik, illetve javítja a technológiai felkészültséget, a versenyképességet és az erőforrás-hatékonyságot.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium és jogelődje, a Nemzetgazdasági Minisztérium a 2018. és 2019. években „Az építőipari ágazat technológiai korszerűsítésére, hatékonyságának növelésére irányuló” támogatási programokat hirdetett meg összesen négy alkalommal. A 2018/1.; 2018/2.; 2019/1. és 2019/2 támogatási program keretében támogatási kérelmet benyújtott vállalkozások a 2021/1. program keretében is nyújthatnak be támogatási kérelmet a támogatáshalmozás szabályainak figyelembevételével.
A támogatásra 2021. február 15. 8:00 órától a rendelkezésre álló forrásösszegének másfélszeresét meghaladó támogatási igény beérkezéséig, de legkésőbb 2021. március 5. napjáig lehetséges benyújtani a támogatási kérelmeket az EPTK elektronikus pályázatkezelési felületen keresztül, regisztrációt követően.
A programban magyarországi székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező, miko-, kis- és középvállalkozások nyújthatnak be támogatási kérelmet a tájékoztatóban részletezett kritériumok alapján.
Az elektronikus úton benyújtandó támogatási kérelmekre adható vissza nem térítendő támogatás mértéke mikrovállalkozások esetén, legalább 8 millió forint, legfeljebb 50 millió forint; kis- és középvállalkozások esetén legalább 25 millió forint, legfeljebb 400 millió forint. A támogatás mértéke minden kedvezményezett esetén egyedileg, a benyújtott kérelem szakmai tartalmának értékelése kerül meghatározásra a Tájékoztatóban leírtak szerint.
Forrás és felhívás: emi.hu